• انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۹:۰۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 20354
پرینت

اتاق تجارت و صنایع: مشکلات سیاسی بزرگترین چالش فراروی سرمایه گذاری در سال گذشته بود

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که در سال ۲۰۱۶ مشکلات سیاسی بیشتر از مشکلات امنیتی فرا روی سرمایه گذاران قرار داشته و متشبثان کوچک و متوسط را متضرر کرده است.

آنان اظهار می کنند هرچند به گونه نسبی وضعیت کار و بار بهتر شده اما به هیچ وجه قابل قبول نیست، زیرا هنوز بازرگانان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت روز سه شنبه در سومین نشست که به منظور ارایه وضعیت کار و بار و راه های بیرون رفت از مشکلات، برگزار شده بود، گفت که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از یک میلیارد دالر سرمایه بیشتر نسبت به سال ۲۰۱۵ داشته ایم.

آقای الکوزی علاوه کرد که در سروی کار و بار اتاق تجارت و صنایع افغانستان ۳۶۰ شرکت از ولایات کابل، بلخ، هرات، ننگرهار و قندهار سهم داشته‌اند. این ارزیابی همچنین نشان می‌دهد که تاجران به این باور هستند که امنیت در این ولایات اندکی بهبود یافته است.

اتاق تجارت همچنین می گوید که نظرهای یک هزار و ۳۰۰ نفر در این سروی گرفته شده که حدود ۵۴ درصد این افراد از ناامنی، نبود زیربناها، فساد اداری، قوانین سخت تجارتی، مشکل زایی از سوی همسایگان و ایجاد ترس و وحشت میان تاجران از سوی مخالفان و دیگر گروه ها شکایت نموده اند.

گفتنی است که ارزیابی در چهار شهر بزرگ دیگر افغانستان مانند ننگرهار، بلخ، هرات و قندهار به وضعیت بهتر نسبت به کابل برای تاجران عنوان شده است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *