• انتشار: 6 مارس 2016
  • ساعت: 21:55
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 7849
پرینت

اتاق تجارت خواستار لغو توافق نامه تجاری-ترانزیتی با پاکستان شد

مقامات در اتاق های تجارت و صنایع کشور خواستار لغو توافق نامه تجاری و ترانزیتی افغانستان-پاکستان شدند و می گویند که دیگر نیاز به داشتن چنین توافق نامه ای نمی باشد. 

این مقامات می گویند از آنجایی که افغانستان، پاکستان و هند عضویت در سازمان تجارت جهانی را دارند، دیگر نیازی به توافق نامه های دو جانبه و یا سه جانبه نمی باشد.

مقامات در اتاق تجارت و صنایع کشور می گویند برای حل و فصل مشکلات موجود در روابط تجاری و ترانزیتی با پاکستان، دولت باید زمینه فعالیت های تجاری افغانستان را در چارچوب قوانین سازمان تجارت جهانی فراهم نماید.

عتیق الله نصرت رئیس اجرایی اتاق تجارت و صنایع کشور می گوید “ما مشکلات فراوانی با پاکستان داریم، و پاکستان نیز تاکنون وعده های بسیاری برای رفع این مشکلات و اجرایی ساختن توافق نامه تجاری و ترانزیتی پاکستان-افغانستان داده است. اما تاکنون به هیچ یک از وعده های خود عمل نکرده است. ”

وی ضمن خواستار لغو این توافق نامه گفت “یکی از دلایلی که ما عضویت سازمان تجارت جهانی را بدست آوردیم این بود که می خواستیم به این گونه مشکلات پایان دهیم.”

در همین حال، مقامات در وزارت تجارت و صنایع کشور می گویند که افغانستان فعالیت هایش را در چارچوب سازمان تجارت جهانی در طول سه ماه آینده آغاز می کند.

این مقامات می گویند که به عنوان راه حلی کوتاه مدت، برخی تغییرات ضروری باید وارد توافق نامه تجاری و ترانزیتی افغانستان و پاکستان شود.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت گفت “ما تلاش داریم تا برخی تغییرات ضروری در توافق نامه تجاری و ترانزیتی پاکستان و افغانستان وارد نماییم.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *