• انتشار: ۶ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۲:۳۸
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30099
پرینت

ابهام در باره گفتگوهای صلح مسکو

وزارت امور خارجه، می‌گوید که رایزنی کابل و مسکو در بارۀ چگونگی برگزاری نشست صلح مسکو ادامه دارند؛ اما دو طرف تاکنون به کدام نتیجۀ دلخواه نرسیده‌اند.

به گزارش رها، وزارت امورخارجه می‌گوید که حکومت وحدت ملی، تاکنون هیچ تصمیمی در بارۀ شرکت نشست صلح مسکو نگرفته است.
سخنگوی وزارت خارجه، می‌گوید که هنوز بحث‌ها در بارۀ چگونگی برگزاری این نشست جریان دارد و این نشست بدون حضور و مالکیت کابل اثرگذار نخواهد بود.
صبغت الله احمدی، افزود: «در مورد نشست مسکو، روی چگونگی آن هنوز هم بحث جریان دارد؛ ما با جانب روسی در حال بحث هستیم در مورد این که چگونه برگزار شود، کی برگزار شود؛ به توافق نرسیده ایم این‌ها هنوز هم قابل بحث است.»
چگونگی نقش و جایگاه طالبان در این نشست، دعوت نمایندگان کشورها، نقش پاکستان در این نشست و مدیریت این نشست از سوی حکومت افغانستان از موضوعات مهمی اند که برگزاری این نشست را تاکنون به تأخیر انداخته است.
در همین حال، رسانه‌های پاکستانی از اعلام آمادگی مقامات این کشور برای شرکت در این نشست خبر داده اند.
از سوی دیگر، شورای عالی صلح، می‌گوید که پاکستان در همکاری با روسیه می‌کوشد تا با برگزاری نشست مسکو و آوردن طالبان در این نشست، نقش امریکا را در گفتگوها با طالبان کاهش دهد.
ملالی شینواری، از اعضای این شورا و مشاور ریاست جمهوری در این باره گفت: «هدف اصلی نشست روسیه این است که پاکستان خواسته پروسۀ صلحی را که امریکا شروع کرده و می‌خواهد که نقش عمده را در َآن داشته باشد، بدست روسیه بسپارد.»
با این همه، شماری از اعضای شورای ملی، می‌گویند که رقابت‌های کشورهای منطقه و جهان به ویژه واشنگتن و مسکو سبب شده اند تا این نشست برگزار نشود.
محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا گفت: «نقش کشورهای منطقه در حل معضل افغانستان بسیار با اهمیت است ، چرا که با درازا کشیده شدن جنگ و حضور نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان نگرانی‌هایی در منطقه ایجاد شده است.»
غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایندگان نیز افزود: «این نشست در واقع یک مانور کلان منطقه یی است در برابر ایالات متحده امریکا که روس‌ها و متحدانش می‌خواهند برای امریکای‌ها بقبولانند که ما هم در مسایل افغانستان تاثیرات زیاد داریم.»
این در حالی است که قرار بود این نشست با حضور افغانستان، طالبان و ده کشور دیگر اول نوامبر در مسکو برگزار شود.
گفتنی است این نشست قرار بود در ماه سنبله برگزار شود اما با اعتراض افغانستان و عدم شرکت در این مذاکرات، این نشست به تعویق افتاد و پس از آن کابل و مسکو توافق کردند که به طور مشترک این نشست را برگزار خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *