• انتشار: 25 سپتامبر 2018
  • ساعت: 12:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29437
پرینت

ائتلاف بزرگ ملی به اعتراضات خود پایان می دهد

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با استقبال از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در استفاده از انگشت نگاری در انتخابات پارلمانی اعلام کرده که به اعتراضات خود پایان می دهد.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی است با استقبال از تصمیم دولت و کمیسیون مستقل انتخابات در استفاده از انگشت نگاری در انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام کرده که اعتراضات شانرا متوقف کرده و خیمه‌های تحصن خود از مقابل دفاتر کمیسیون انتخابات در شهرهای مزارشریف و قندهار را جمع خواهد کرد.

در هفته‌های گذشته نمایندگان این ائتلاف در ولایات بلخ، قندهار، هرات و ننگرهار دروازه های دفاتر کمیسیون‌ مستقل انتخابات را بستند و در مقابل آنها خیمه تحصن برپا کردند، دولت با استفاده از نیروی پلیس خیمه تحصن آنان را در هرات و ننگرهار جمع کرد.

خواست اصلی این ائتلاف ایجاد سیستم انگشت نگاری برای جلوگیری از تقلب در روند انتخابات بود، ولی کمیسیون انتخابات در روزهای گذشته اعلام کرد که ۲۲ هزار دستگاه انگشت نگاری را تهیه کرده و در روز انتخابات از آنها استفاده می‌کند.
پس از موافقت کمسیون مستقل انتخابات در استفاده از انگشت نگاری این ائتلاف اعلام کرده که قانع شده و به اعتراض‌های خود پایان می‌دهند.
همایون همایون یکی از اعضای برجسته این ائتلاف گفت که خیمه تحصن خود را از ولایت بلخ و قندهار بر می‌چینند.
و از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هر چه زودتر در مورد راهکار استفاده از دستگاه انگشت نگاری و زمینه سازی نظارت بر روند انتخابات توضحیات بیشتر ارائه کند.

اقای همایون هشدار داد که اگر کمیسیون مطابق به تعهدات خود به این ائتلاف عمل نکند اعتراض این احزاب و جریانهای همسو از سر گرفته خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات نیز از این اقدام ائتلاف استقبال کرده و اعلام نموده که دفترهای ولایتی بلخ و قندهار باز شده و فعالیت عادی خود را از سر گرفته‌اند.

حفیظ هاشمی، یک تن از اعضای کمیسیون انتخابات گفته که استفاده از انگشت نگاری می‌تواند در شفافیت انتخابات کمک زیادی کند.

تصمیم ائتلاف به برپایی خیمه‌های تحصن موجب نگرانی در برگزاری انتخابات و به تأخیر افتادن آن شد که انتقادهای زیادی نیز در پی‌داشت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *