• انتشار: 8 می 2016
  • ساعت: 10:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 9311
پرینت

آمریکا از پاکستان خواست تا علیه طالبان افغانستان در کشورش اقدام کند

ایالات متحده آمریکا از مقامات پاکستانی خواست تا علیه آن دسته از شورشیانی که قصد دارند حملات برون مرزی و در خاک افغانستان انجام دهند اقدامی جدی بکنند.

 

این در حالیست که چند روز پیش، سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان با اقدام علیه شورشیان طالبان که در خاک پاکستان حضور دارند مخالفت کرد.

یک مقام در وزارت خارجه آمریکا خطاب به مقامات پاکستانی گفت که در دسامبر سال گذشته پاکستان و افغانستان تفاهنامه مشترکی را با یکدیگر به امضاء رساندند که به موجب آن هر دو کشور اجازه نخواهند داد تا از خاک کشورشان علیه دیگری استفاده شود.

این مقام همچنین افزود که دو کشور همچنین توافق کردند که با تبادل اطلاعاتی با هر گونه عناصری از شورشیان که در حملات برون مرزی دخیل هستند به شدت برخورد کنند.

در همین حال اما، سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان با اشاره به درخواست کابل مبنی بر اقدام پاکستان علیه رهبران طالبان در شهرهای کویته و پشاور پاکستان گفت که چنین سیاستی در طول ۱۴ سال گذشته نتوانسته نتایج مثبتی را به بار آورد.

سرتاج عزیز گفت “افغانستان همواره اصرار داشته که اگر مذاکرات صلح آغاز نشود، باید از گزینه های دیگر (نظامی) استفاده کرد. اما این گزینه دیگر در طول ۱۴ سال گذشته کار ساز نبوده است.”

لازم به ذکر است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور چندی پیش و پس از حمله مرگبار انتحاری شورشیان طالبان به ریاست ۱۰ امنیت ملی (ریاست امنیت رجال برجسته) به نیروهای امنیتی دستور داد که تمامی گروه های طالبان که به دنبال خشونت هستند را سرکوب کنند و از مقامات پاکستانی نیز خواست تا علیه مخفیگاه های این گروه ها در خاک کشورشان اقدام بکنند.

در حادثه مرگبار حمله انتحاری به ریاست امنیت رجال برجسته، دست کم ۶۴ تن کشته و ۳۴۷ تن دیگر زخمی شدند.

رئیس جمهور پس از آن در سخنانی که موضع دولت را در برابر تلاش های صلح و مبارزه با تروریسم اعلام می کرد گفت “کابل از پاکستان انتظار ندارد که شورشیان طالبان را به میز مذاکرات صلح بکشاند”

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *