• انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۵۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 16049
پرینت
باراک اوباما:

آمریکا نمی تواند طالبان و یا هر گونه خشونت را در افغانستان سرنگون کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به تازگی گفته است که کشورش قادر نیست گروه طالبان را سرنگون و یا به هر گونه خشونت در افغانستان خاتمه دهد.

باراک اوباما که روز گذشته (سه شنبه) در پایگاه هوایی «مک دیل» در ایالت فلوریدای این کشور در خصوص مسئله مبارزه علیه تروریزم سخنرانی می کرد، نسبت به وعده های اشتباه در خصوص سرنگونی تروریزم توسط آمریکا هشدار داد.

وی گفت “نمی خواهم به شما باغ سرخ و سبز نشان بدهم. واقعیت متفاوت است و شرایط در افغانستان همچنان دشوار می باشد.”

او همچنین گفت که طی ۳۰ سال گذشته جنگ بخشی از زندگی مردم افغانستان شده است، و آمریکا قادر نیست طالبان را سرنگون کند و یا به هر گونه خشونت در افغانستان خاتمه دهد.

اوباما افزود “بجای اینکه وعده های اشتباه بدهیم، مبنی بر اینکه می توانیم از طریق رها کردن بمب های بیشتر، یا اعزام سربازان بیشتر و یا حصار کردن خودمان در برابر دیگر نقاط جهان، تروریزم را نابود کنیم، بهتر است به تروریزم به عنوان یک تهدید طولانی مدت بنگریم و استراتژی هوشمندانه ای علیه آن روی دست بگیریم.”

او خاطرنشان کرد با وجود اینکه دولتش طی سال های گذشته توانسته القاعده را شکست دهد بطوریکه دیگر شکل ظاهری گذشته اش را ندارد، و گروه داعش را در حالت دفاعی قرار داده است، اما تروریزم همچنان آمریکا و دیگر نقاط جهان را تهدید می کند.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر در خصوص افغانستان گفت “درست است که نمی توانیم طالبان و یا خشونت را در افغانستان خاتمه دهیم، اما کاری که می توانیم بکنیم این است که نگذاریم القاعده بار دیگر پناهگاه داشته باشد، و از افغان ها حمایت کنیم تا زندگی بهتری در آینده داشته باشند؛ بخاطر همین است که ما نه تنها با نظامیان افغانستان کار کرده ایم، بلکه از یک دولت واحد در کابل حمایت کرده ایم.”

او افزود آمریکا کمک کرد که دختران افغانستان بار دیگر به مکاتب بروند.

وی علاوه کرد “ما از سرمایه گذاری در بخش بهداشت، برق و تحصیلات در افغانستان حمایت کردیم. شما (آمریکایی ها) تغییر در افغانستان به وجود آوردید، و از این بابت آمریکا خود هم در امان است.”

اوباما همچنین گفت “تصمیم به موقع برای تقویت تلاش هایمان در افغانستان سبب شد تا بتوانیم ظرفیت و توانایی افغان ها را ارتقا دهیم، تا آنها خود بتوانند از کشورشان دفاع کنند.”

وی خاطرنشان کرد “هم اکنون تقریبا کمتر از ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان داریم. این سربازان بجای اینکه در خط مقدم نبرد علیه طالبان باشند، از ۳۲۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان حمایت می کنند تا این نیروهای امنیتی از جامعه و کشورشان، و تلاش های ضد تروریستی ما دفاع کنند.”

لازم به ذکر است که باراک اوباما ریاست جمهوری آمریکا را در تاریخ ۲۰ جنوری سال ۲۰۱۷ (۱ دلو ۱۳۹۴) را به دونالد ترامپ تحویل می دهد. دونالد ترامپ یکی از منتقدین سرسخت سیاست ها و شیوه های «مبارزه علیه تروریستی» اوباما می باشد.

دونالد ترامپ در دوران کمپاین انتخاباتی اش گفته بود که باراک اوباما و هیلاری کلینتون از بنیان گذاران گروه داعش هستند، زیرا خروج بد موقع سربازان آمریکایی از عراق سبب بوجود امدن خالی گاهی در منطقه شد که سبب رشد سریع داعش گردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *