• انتشار: 8 فوریه 2018
  • ساعت: 09:56
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 26242
پرینت

آمریکا مادر بمب ها را روی سر طالبان نشانه گرفته است

نظامیان آمریکایی همچنان گزینه پرتاب مادر بمب ها روی سر طالبان را حفظ کرده است. آمریکا چندی پیش این بمب را روی سر گروه داعش خراب کرد.

 

در آپریل سال گذشته میلادی، نظامیان آمریکایی برای اولین بار بمبی با مشخصات (GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb) مشهور به مادر بمب ها را روی یک غار که گفته می شد اعضای داعش در آنجا حضور داشتند پرتاب کرد.

گفتنی است که این اولین باری بود که از این بمب به طور مستقیم در یک نبرد استفاده می شد، و بخاطر همین موضوع بسیاری ها سخن از این می زدند که هدف قرار دادن اعضای داعش بهانه ای برای آزمایش این بمب در افغانستان بوده است.

گرچه نیروهای آمریکایی از آن زمان تاکنون دیگر از این بمب استفاده نکرده اند، اما «جیمز هیکر» فرمانده نیروی هوایی ائتلاف در افغانستان می گوید: «بمب حاضر است و در صورت نیاز استفاده خواهیم کرد.»

او روز گذشته (چهارشنبه) در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «ما هیچ گاه گزینه ای را حذف نمی کنیم. تاکنون استفاده ای برای این بمب نداشته ایم، اما در صورت نیاز، بمب حاضر است.»

این بمب در مدت کوتاهی و پیش از آنکه آمریکا به عراق لشکر کشی کند طراحی و ساخته شد. نیروی هوایی آمریکا می گوید که این بمب طراحی شد تا جایگزینی برای بمبی با مشخصات (BLU-82 Daisy Cutter) باشد.

این بمب برای اولین بار در یازدهم مارچ سال ۲۰۰۳ مورد آزمایش قرار گرفت که ابر آتش این بمب از فاصله ۳۰ کیلومتری قابل تماشا بود.

هیکر دیروز به خبرنگاران همچنین گفت: «صادقانه بگویم، وقتی تنها یک هفته از آمدنم به افغانستان می گذشت و بمب را استفاده کریم، مادرم فورا به من پیامی فرستاد و حالم را پرسید. من به او گفتم که ما بمب را روی سر خودمان نمی اندازیم. این ساخته شده تا روی سر دشمنان پرتاب شود.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *