• انتشار: 16 سپتامبر 2016
  • ساعت: 11:40
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13339
پرینت

آمریکا از درخواست افغانستان برای شامل شدن هند در تفاهنامه ترانزیتی با پاکستان حمایت کرد

آمریکا گفته است که از درخواست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان مبنی بر شامل کردن هند در توافقنامه تجاری ترانزیتی پاکستان-افغانستان استقبال می کند.

مارک تونر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت “ما به طور کل می گوییم که از روابط تجاری قوی تر در منطقه حمایت می کنیم. شاید برای آمریکا اولویتی کم اهمیت تر باشد، اما برای خود کشورهای منطقه باید یکی از اولویت های اصلی باشد که با یکدیگر روابطی همکارانه و سازنده داشته باشند، که توافقنامه تجاری-ترانزیتی نیز شامل آن می شود.”

آقای تونر در پاسخ به پرسشی مبنی بر موضع آمریکا در خصوص درخواست افغانستان از پاکستان برای شامل کردن هند در این توافقنامه، گفت “گفتم، از این ایده حمایت می کنیم، زیرا می خواهیم کشورهای منطقه روابط تجاری قوی تری با یکدیگر داشته باشند.”

توافقنامه تجاری ترانزیتی پاکستان-افغانستان معاهده ای است که میان کابل و اسلام آباد به امضا رسیده و تاکنون بارها مورد اصلاح و تعدیل قرار گرفته است. این قرارداد که در سال ۱۹۵۰ به امضا رسید، به افغانستان اجازه ترانزیت کالا از طریق بندر کراچی را بدون پرداخت مالیات می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه اگر هند شامل این قرارداد نشود، افغانستان گفته است که راه ترانزیت را بر پاکستان برای دسترسی به کشورهای آسیای میانه می بندد، گفت “من نمی خواهم در خصوص توافقنامه تجاری میان افغانستان و پاکستان دخالتی کنم.”

به گفته وی، افغانستان کشوری مستقل است و این حق را دارد تا برای خود تصمیم بگیرد، و بالخصوص با چه کشورهایی روابط تجاری داشته باشد.

او گفت “افغانستان کشوری مستقل است و این حق را دارد برای خود تصمیم بگیرد و یا با چه کشورهایی مبادله و روابط تجاری داشته باشد. اما در حالت کلی، ما بر این باور و هدفیم تا کشورهای منطقه روابطی گسترده تر با یکدیگر داشته باشند، زیرا این به نفع کشورهای منطقه است.”

لازم به ذکر است که توافق نامه ترانزیتی تجاری افغانستان و پاکستان به افغانستان اجازه می دهد تا به مرز زمینی لاهور و مرز واهگه که بین هند و پاکستان است دسترسی داشته باشد.

این توافق نامه اما به هند اجازه استفاده از این دو مرز را نمی دهد و کالاهای هندی نمی تواند از این دو مرز عبور کرده و وارد افغانستان شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *