• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33119
پرینت

آتش زیر خاکستر اختلاف نور و غنی یک بار دیگر شعله کشید!

با معرفی فرمانده جدید پلیس ولایت بلخ یک‌بار دیگر آتش زیر خاکستر اختلافات عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، با رئیس جمهور غنی زبانه کشید.

وزارت امور داخله اعلام کرده که امروز پنج‌شنبه، ۲۳ حوت، عبدالرقیب مبارز به عنوان فرمانده جدید پلیس بلخ معرفی می‌شود و فرمان رییس جمهور بدون تاخیر اجرا خواهد شد.

وزارت امور داخله با نشر خبرنامه‌ای گفته‌است: « تغییر و تبدیل در حکومت و به خصوص در چارچوب نیروهای امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی یک اصل است، بنابراین تقرر قومندان امنیه جدید ربطی به مسایل سیاسی ندارد و بخشی از روند عادی حکومت‌داری است که برای بهبود وضعیت در بلخ روی دست گرفته شده است.»

در خبرنامه وزارت داخله آمده ارزیابی‌های اخیر این وزارت در مورد امنیت ولایت بلخ نشان می‌دهد که امنیت این ولایت به صورت عمومی و مشخصاً امنیت شهرمزار شریف و ولسوالی‌های شولگره، بلخ، چمتال و زارع نگران کننده است و همچنین مشکلاتی که تاجران ملی در بندر حیرتان دارند، ایجاب می‌‌کند تا توجه خاصی به امنیت ولایت بلخ صورت گیرد.

خبرنامه می‌افزاید «بر این اساس تصمیم اتخاذ گردید که در سطح رهبری پلیس بلخ تغییراتی به میان آید تا در این ولایت امنیت بهبود پیدا ‌کند و مردم  ‌بتوانند در سایه امنیت و آرامش کامل زندگی کنند، در نتیجه مل پاسوال عبدالرقیب مبارز که یک شخص ورزیده، قاطع و با تجربه است به عنوان قومندان امنیه بلخ گماشته شد، که امروز رسماً معرفی خواهند شد.»

از سویی هم جنرال خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، در توییترش نوشته: « وضعیت امنیتی در بلخ قابل نگرانی نیست و فرمانده تازه گماشته شده بلخ را نیروهای قطعات خاص همراهی می‌کند و فرمان رییس جمهور بدون تاخیر اجرا خواهد شد.»

 وی در عین حال تاکید کرده که نیروهای بیشتری نیز به زودی به بلخ می رسد.

این درحالی‌ست که براساس گزارش‌ها شام روز گذشته، فرمانده جدید پلیس بلخ به همراه یک هیات از وزارت داخله به فرودگاه شهر مزارشریف رسیدند ولی با ممانعت روبرو شدند. این هیات مجبور شد در قرارگاه قطعات خاص در شهر مزارشریف جابه جا شود.

 عطامحمدنور، والی پیشین بلخ، پس از معرفی فرمانده جدید پلیس این ولایت، هشدار داده که «ارگ توطئه‌های تازه‌ای را برای برهم زدن آرامش و‌ امنیت مردم روی دست گرفته است. ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آن‌ها و بلخ صورت گرفته بود، دارد تخطی می‌کند و برنامه‌های شومی را در قبال مردم ما روی دست دارد.»

عطامحمدنور، والی پیشین بلخ از مردم این ولایت خواست که امروز پنج‌شنبه، ۲۳ حوت، در خانه‌های‌شان بمانند و بیرون نشوند.

وی به دلیل آنچه حفظ امنیت عنوان کرده، از کارمندان دولتی نیز خواسته که از رفتن به ادارات خودداری کنند.

والی پیشین بلخ با نشر پیامی در صفحه رسمی فیسبوک‌ش، از صاحبان مارکیت‌ها و دکان‌ها نیز خواسته برای «حفظ امنیت‌شان و حفظ امنیت شهروندان، مارکیت‌ها و مغازه‌های‌شان را بسته نگهدارند.»

با این حال امرالله صالح، وزیر پیشین امور داخله و معاون نخست تیم انتخاباتی اشرف غنی در صفحه فیسبوک‌اش خطاب به آقای نور نوشته که «تقرر قوماندان امنیه جدید برای ولایت بلخ هیچ‌گونه توطئه و دسیسه‌ای بر ضد هیچ‌کس و هیچ حزب سیاسی نبوده و نیست بلکه این تصمیم به خاطر آوردن بهبود در وضعیت امنیتی آن ولایت اتخاذ گردیده است.»

آقای صالح با اشاره به زمان ماموریت‌ش به عنوان وزیر داخله، گفته که ارزیابی او از کارنامه «جنرال اکرم سامع» فرمانده کنونی پلیس ولایت بلخ، نشان می‌داد که  در زمان ماموریت او، دامنه نا امنی‌ها زیاد گردید و دامنه ترورهای واضح و پنهان به شهر مزار شریف رسیده‌است.  

به نوشته صالح، آقای سامع «ممکن است در وظایف نظامی کارنامه‌هایی داشته باشند اما ارزیابی منصفانه و به دور از هر نوع سلیقه شخصی و سیاسی که صورت گرفته است نشان می‌دهد بدون آوردن تغییر در رهبری قوماندانی، امکان بهبود بخشیدن به وضعیت امنیتی در ولایت بلخ دشوار است.»

به گفته صالح، کسی‌که به جای او مقرر گردیده است به هیچ گروه سیاسی که بر «ضد منافع متنفذین و زورمندان بلخ داشته باشد»، تعلق ندارد.

صالح در ادامه تصریح کرده « امید است خون هیچ فرزند این خاک به خاطر حفاظت از منافع شخصی و گروهی هیچ‌کس نریزد و کسانی‌که زیر چتر نظام قرار دارند به قانون و فداکاری‌های نیروهای امنیتی کشور احترام گذاشته شود. تهدید مردم مزارشریف با افراد نقاب‌پوش به حیثیت این شهر با تمدن در اذهان صدمه و لطمه می‌زند. و کسی از سیاست ترس‌افگن، بهره‌ای برداشته نخواهد توانست. با خون‌سردی فکر کنید وتصمیم بگیرید!»

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ اما مدعی است که فرمانده کنونی پلیس بلخ، بر اساس توافق قبلی با ارگ ریاست جمهوری تعیین شده و نباید تغییر کند.

آقای نور روز گذشته در یک سخنرانی گفت:« فرمانده پلیس بلخ بر اساس یک پرتوکول و قرارداد سیاسی که در آن، مقام‌های امریکایی نیز حضور داشتند، مقرر شده و امضا و فرمان نیز وجود دارد. از همین جا صدا می‌کنیم که به فیصله خود پشت‌ پا نزنید و خود را هشیار بسازید. ما تغییر و تبدیل حکومت ضعیفی را که حدود سه ماه بیشتر از عمرش باقی نمانده،  قبول نداریم. ولو که به بحران و جنگ و به هر قیمتی که بینجامد، ما متین و استوار از حقوق مردم خود دفاع می‌کنیم.»

با این حال با آنکه وزارت داخله از معرفی زودهنگام فرمانده جدید پلیس بلخ سخن گفته اما فرماندهی قول اردوی ۲۰۹ شاهین تاکید کرده که در رابطه با رویدادهای سیاسی ولایت بلخ، تاکنون موقف اساسی اتخاذ نکرده چرا که به گفته این قول اردو موضوعاتی که ریشه در سیاست دارد مربوط سیاسیون کشور است نه بخش‌های نظامی.

این در حالی‌ست که باشندگان بلخ می‌گویند بسیاری از بخش‌های شهر مزارشریف پس از موضع‌گیری اخیر سیاسیون، به حالت نیمه تطعیل درآمده و زندگی عادی آن‌ها را مختل کرده است.

فردین، یکی از طلا فروشان شهر مزار شریف گفت: «مشکلاتی که بین ریاست جمهوری و حکومت محلی بلخ به وجود آمده، باعث برهم خوردن کار و بار ما شده. در روزهای نزدیک به سال نو زمانی است که کار ما رونق می گیرد بروز چنین جنجال‌هایی به کار ما ضربه می‌زند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *