• انتشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۸:۴۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29592
پرینت
اشرف غنی رئیس جمهور

آب افغانستان را مجانی به کسی نمی‌دهیم.

با مدیریت درست منابع آبی کشور، درآمد حاصل از تولیدات زراعتی افغانستان دو تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری می‌گوید که با مدیریت درست منابع آبی کشور، درآمد حاصل از تولیدات زراعتی افغانستان دو تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش رها، رئیس جمهور امروز چهارشنبه در نمایشگاه زراعتی که  که از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در بادام باغ کابل برگزار شده است حضور یافته و به ایراد سخن پرداخت. وی در  صحبتش خطاب به مسئولان این وزارت گفت:«اگر آب را درست مدیریت کنید، محصولات زراعتی ما چند برابر خواهند شد.»

رئیس جمهور غنی تأکید کرد که برای مدیریت آب سر می‌دهد؛ ولی آب افغانستان را مجانی به کسی نمی‌دهد.

آقای غنی همچنین از دهقانان و کشاورزان خواست که به تشکیل اتحادیه‌ اقام کنند تا از این طریق به خواست تمام دهقانان رسیدگی شود.

آقای غنی گفت: «خواهش من از تمام دهاقین و تولیدکنندگان این است که اتحادیه‌های ملی را ایجاد کنند. ایجاد این اتحادیه‌ها طوری باشد که از سطح قریه‌جات شروع تا سطح ملی گسترش یابد، تا کشاورزان و تولیدکنندگان ما صاحب آدرس مشخص شوند.

رئیس‌جمهور از وزارت زراعت و مالداری نیز تشکر کرد و در مورد بازاریابی و پیدا‌کردن بازارهای بین‌المللی برای کشاورزان، گفت که در دهلیز هوایی هند، دولت افغانستان ۸۰۰ هزار دالر سرمایه‌گذاری کرد و سال گذشته دهاقین کشور به ارزش ۷۰ میلیون دالر محصولات شان را به  هند صادر نمودند.

وی افزود که با افتتاح دهلیز نو به ترکیه و اروپا، محصولات افغانستان به بازارهای بین‌المللی راه پیدا می‌کند و تمام شبکۀ اروپا در خدمت کشاورزان و باغداران ما می‌باشد.

رئیس‌جمهور گفت که هدف اساسی ما عربستان و امارات متحدۀ عربی است تا دهلیزهای هوایی نیز با این کشورها ایجاد شود و در زمینۀ دهلیز زمینی، بزرگترین بازار قزاقستان و روسیه است و دست یابی به این دو بازار، هدف اساسی ماست.

رئیس جمهور غنی از وزارت زراعت نیز خواست تا زمینه‌ دید و بازدید دهقانان از مراکز تولیدات کشاورزی کشورهای همسایه را فراهم کند.

وی افزود: اگر زمین، آب و محصولات زراعتی افغانستان به بازارهای بین‌المللی وصل گردد، به مراتب زندگی مردم افغانستان بهتر می‌شود.

رئیس‌جمهور از وزارت شهرسازی خواست که به ایجاد سوپرمارکیت‌های معیاری اولویت بدهد تا خریداری دولت از محصولات زراعتی دهاقین آسان‌تر شود و در هر بخش باید آدرس‌های تولیدکننده، پالایش کننده و صادر کننده مشخص شود و هر سه آن، لازم و ملزوم همدیگر باشد.

رئیس‌جمهور در رابطه به احیای نساجی افغانستان، گفت: برای سال آینده تصمیم داریم که تمام پوشاک اردو و پولیس افغانستان از تولیدات خود ما تأمین شود.

وی گفت که یک قسمت زیاد محصولات افغانستان ضایع می‌شود، به همین لحاظ باید در زمینۀ لوجستیک و انتقالات سرمایه‌گذاری کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *